Katalizatory i SCR

Katalizatory i SCR

Katalizatory, dlaczego nie należy go usuwać?

Filtracja spalin poprzez KAT, DOC oraz SCR

Katalizator to część układu wydechowego silników benzynowych. Stosowany w branży motoryzacyjnej nie tylko po to aby oczyszczać spaliny ale również spełnia on ważną rolę w procesie spalania paliwa. Jest on integralną jednostką i niezbędnym podzespołem służącym do prawidłowej pracy jednostki napędowej i absolutnie nie należy go w żaden sposób usuwać! Bez katalizatora nadmiernie eksploatują się pozostałe podzespoły układu wydechowego w tym tłumiki. Ponadto brak katalizatora powoduje kary i mandaty a w niektórych krajach Unii Europejskiej może spowodować zatrzymanie samochodu.

Wobec powyższego wartość samochodu, który nie posiada katalizatora jest znacznie mniejsza, a nie informowanie kupującego o tym fakcie stanowi naruszenie polskiego prawa, dlatego jeżeli Twój katalizator wymaga czyszczenia, nie musisz kupować nowego, idealnym rozwiązaniem jest regeneracja katalizatora.

Regeneracja to idealne rozwiązanie, które oszczędza czas i zachowuje jakość niezbędną do prawidłowej pracy podzespołów! Nasza firma to regeneracja katalizatorów a także filtrów cząstek stałych.

Zasada działania katalizatorów

Oczywiście katalizatory usuwają nadmierną ilość szkodliwych związków w spalinach a zastosowane zostały aby wraz z coraz większą liczbą samochodów redukować ich emisję do atmosfery i jest to ich podstawowa i najważniejsza funkcja. Zasada działania jest bardzo prosta: wewnątrz katalizatora znajduje się blok ceramiczny lub metalowy (w zależności od rodzaju katalizatora jaki posiadamy), który pokryty jest metalami szlachetnymi – pierwiastkami, najczęściej platyną, ale także jest to rod lub pallad, które to metale reagują ze spalinami. Wewnątrz nich następuje dopalanie szkodliwych związków w wyniku czego do atmosfery trafiają związki obojętne dla środowiska, nie trujące. Ze względu na funkcje, dzieli się je na utleniające, redukujące i ich połączenie czyli utleniająco-redukujące. Obecnie często stosowanym rozwiązaniem wśród katalizatorów są katalizatory wielofunkcyjne.

Budowa i schemat katalizatora w układzie wydechowym pojazdu


*kliknij w obrazek aby powiększyć

Katalizatory SCR

Skrót SCR z angielskiego 'selective catalytic reduction’ czyli selektywna redukcja katalityczna. Jest to nazwa procesu, który polega na zainicjowaniu reakcji chemicznej, która docelowo ma wytworzyć azot i parę wodną. Do przebiegu i zaistnienia tego procesu niezbędny jest mocznik potocznie znany jako ADBlue. Związek ten jest wtryskiwany w spaliny tuż przed katalizatorem SRC w układzie wydechowym z SCR.

WIĘCEJ INFORMACJI >>