Cena za czyszczenie DPF czy SCR nie musi być duża

Cena czyli koszt regeneracji, czyszczenia filtra DPF lub katalizatora

Wymiana katalizatora i filtrów DPF FAP GPF spędza sen z oczu wielu posiadaczom samochodów. Obawiamy się przede wszystkim wysokich cen tych części. Jak się jednak okazuje, troska o czyste środowisko nie musi jednocześnie rujnować kondycji naszego portfela. Dobrą alternatywą naprzeciw zakupu nowej części okazuje się bowiem regeneracja i przywracanie sprawności tym układom. Samochody produkowane w ostatnich latach są wyposażone w liczne systemy, które mają ograniczyć do minimum emisję spalin. Z ich pomocą ograniczamy emisję cząstek stałych, tlenku węgla, tlenku azotu oraz sadzy.

Nowy filtr, katalizator czy regeneracja?

Z czasem, katalizator i filtry oraz SCR tracą jednak zdolność efektywnego oczyszczania spalin. W takich sytuacjach do wyboru mamy dwie opcje: zakup nowych części lub regenerację obecnych. Co jest przyczyną faktu, że cent nowych filtrów i katalizatorów są tak drogie, podczas gdy regeneracja w Mielcu w Turbo-Elmar jest znacznie tańsza?

Cennik regeneracji filtrów DPF FAP i katalizatorów SCR

Ceny w Polsce są dość zróżnicowane w zależności od regionu oraz technologii. Od tego drugiego zależy często jakość samej usługi. Metod bowiem jest sporo. Wśród nich m.in rozcinanie obudów i wypalanie wkładów, płukanie żrącą chemią, która niszczy także metale szlachetne w ceramice. Jedną z najskuteczniejszych, zgodną z TUV jest FCM. Dowiedz się więcej na czym polega regeneracja filtrów cząstek stałych i katalizatorów FCM.

Jaka cena za regenerację czyli wyczyszczenie filtra DPF FAP czy GPF jest dobrą ceną?

Jaka jest cena regeneracji filtrów cząstek stałych

Różne technologie definiują różne ceny. Aczkolwiek skuteczne czyszczenie nie musi być drogie. Na pewno na cenę ma wpływ wielkość jednostki – katalizatory z samochodów ciężarowych, autobusów to całkiem inna sprawa aniżeli z osobówek. Specjaliści z branży, mechanicy doskonale wiedzą, że skuteczna i dobra regeneracja filtrów DPF FAP GPF czy katalizatorów oraz SCR nie musi być droga.

Na pewno na cenę regeneracji filtrów cząstek stałych i katalizatorów wpływa sama konstrukcja filtrów, jak również ich umiejscowienie w naszym samochodzie. Filtry cząstek stałych zajmują się mechanicznym oczyszczaniem spalin. Wąski prześwit wkładu filtrującego ma zminimalizować przepuszczanie cząstek na bazie węgla. W skład całego sytemu oczyszczania spalin wchodzą również filtry DPF (suche do diesel’a) FAP (mokre do diesel’a) oraz GPF (do silników benzynowych). Są one wyposażone w bardzo wąskie kanaliki, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. To dziesięciokrotnie mniejsza wielkość od cząstek zawartych w spalinach. I tu oczywiście dochodzimy do sedna sprawy. Trudne środowisko pracy i bardzo niska średnica sprawiają, że kanaliki z czasem ulegają zatykaniu, co sprawia, że filtry FAP i DPF GPF czy katalizatory i układy SCR tracą swoje właściwości. W wyniku eksploatacji stają się po prostu niedrożne.

Jak sprawdzić czy filtr lub katalizator nadaje się do czyszczenia?

Filtry cząstek stałych zajmują się mechanicznym oczyszczaniem spalin. Wąski prześwit wkładu filtrującego ma zminimalizować przepuszczanie cząstek na bazie węgla. W skład całego sytemu oczyszczania spalin wchodzą również filtry DPF i FAP. Są one wyposażone w bardzo wąskie kanaliki, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. To dziesięciokrotnie mniejsza wielkość od cząstek zawartych w spalinach. I tu oczywiście dochodzimy do sedna sprawy. Trudne środowisko pracy i bardzo niska średnica sprawiają, że kanaliki z czasem ulegają zatykaniu, co sprawia, że filtry FAP i DPF GPF czy katalizatory i układy SCR tracą swoje właściwości. Najważniejsze aby wkład nie był pęknięty lub fizycznie uszkodzony. Świecąc z jednej strony źródłem światła powinniśmy z drugiej strony widzieć jakikolwiek prześwit.

Czy są domowe sposoby na czyszczenie DPF? GPF czy FAP?

Inżynierzy odpowiedzialni za opracowanie filtrów DPF FAP czy GPF przewidzieli sytuacje w których filtry lub katalizatory zapchają się. Włoscy specjaliści, którzy są pionierami w niejednej dziedzinie z branży motoryzacji opracowali sposób czyszczenia kanalików FCM, który stosuje nasza firma. Należy wspomnieć, że jest to metoda certyfikowana TUV NORD.

Jest to właśnie nic innego, jak omawiana tu skuteczna regeneracja filtrów DPF FAP GPF. Większość zanieczyszczeń jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie, zabierając samochód na autostradę lub trasę szybkiego ruchu. Jazda na nieco wyższych obrotach pozwala skutecznie usunąć cząstki nagromadzone w kanalikach. Jednakże nie wszystkie typy zanieczyszczeń można usunąć za sprawą systemu samooczyszczenia. Po pewnym czasie pojawi się konieczność odwiedzenia specjalistycznej pracowni regeneracji filtrów cząstek stałych. Wysokie ceny filtrów DPF FAP GPF są bezpośrednio powiązane z bardzo precyzyjną konstrukcją wkładów z ultra wąskimi kanalikami. Na szczęście, innowacyjne metody regeneracji sprawiają, że wymiana filtrów nie jest już jedynym rozwiązaniem.

Gdzie skutecznie można wyczyścić katalizator lub filtr cząstek stałych?

Skuteczna i sprawdzona metoda, którą zalecają specjaliści to FCM, którą posiada firma Turbo-Elmar z miasta Mielec woj. podkarpackie

Czyszczenie podzespołów do ciężarówek i autobusów

Dlaczego właśnie FCM jest tak dobrą metodą na regenerację? Tak więc technologia polega na przepłukiwaniu w obiegu z czynnikiem płuczącym podzespołów. Zarówno filtry cząstek stałych jak również katalizatory płukane są do momentu uzyskania odpowiednich parametrów przepływu i ciśnienia.

Woda z czynnikiem płucznym pod wysokim ciśnieniem pracuje w układzie zamkniętym. Uuwaga! W przeciwieństwie do czyszczenia chemicznego, czynnik stosowany w FCM ułatwia tylko i wyłącznie usuwanie sadzy, spalin z ceramiki i wspomaga strumień wody. Nie usuwa on i nie wypłukuje związków metali szlachetnych, które neutralizują szkodliwe związki. To niezwykle istotne, gdyż w trakcie analizy spalin nasz układ po regeneracji zachowuje odpowiednie parametry.

Oczywiście regeneracja filtrów i katalizatorów jest możliwa tylko i wyłącznie wtedy gdy wkład ceramiczny jest cały (nie może być pęknięty). Zalecamy także nie czekać do ostatniej chwili gdyż całkowity brak przepływu może zakleić kanały do tego stopnia, że czyszczenie nie będzie skuteczne. Zalecamy natychmiast po pojawieniu się informacji, kontrolki na konsultację z mechanikiem celem wymontowania podzespołu.

Najczęściej zadawane pytanie – w skrócie:

Jaki jest koszt regeneracji filtra cząstek stałych?

Dla podzespołów z samochodów osobowych obecnie cena to 300zł pod warunkiem, że część jest sprawna i nadaje się do czyszczenia.

Jaki jest koszt czyszczenia katalizatora lub filtra do samochodu ciężarowego lub autobusu?

W przypadku samochodów ciężarowych i autobusów jednostki bardzo się różnią zatem prosimy o kontakt. Ceny ustalane są indywidualnie. Kontakt +48 609 141 806

Dlaczego mój filtr nie nadaje się do regeneracji?

Są tylko dwie przyczyny gdy regeneracja filtra DPF FAP GPF czy katalizatora nie jest możliwa: pęknięta ceramika lub wysoce niedrożny wkład zapchany. Mowa o sytuacji gdy wysokie ciśnienie wody i środka płucznego nie jest w stanie przeczyścić kanałów.

Czy mogę wysłać katalizator lub filtr cząstek stałych do Mielca?

TAK. Prosimy dobrze zabezpieczyć przesyłkę. Dobrze jest opisać paczkę sygnaturą „uwaga szkło”. Z doświadczenia wiemy, że paczki takie traktowane są znacznie lepiej.

Czy jest gwarancja na wykonane czyszczenie?

Na usługi udzielamy 12 miesięcy gwarancji.

Dlaczego Turbo-Elmar?

Technologia rekomendowana TUV NORD oraz atrakcyjne ceny to chyba wystarczające argumenty. Zapraszamy

Czy możliwa jest regeneracja na miejscu?

Po uprzednim kontakcie telefonicznym dla osób spoza Mielca jesteśmy w stanie regenerację wykonać na miejscu (około 1-2h). W przypadku części do ciężarówek i autobusów czas cyklu maszyny to ponad 4h. Często nawet do 8h w przypadku bardziej zanieczyszczonych jednostek.

Zapraszamy!